prywatne oczko wodne

Oczko wodne to element, dzięki któremu możemy w łatwy sposób urozmaicić każdy ogród, a przy okazji także poprawić walory wizualne okalającej dom, zielonej przestrzeni. Z pewnością trudno też nie docenić kojącego szumu wody, który pomaga nam się zrelaksować, gdy wypoczywamy w ogrodzie. I choć oczko wodne może kojarzyć się z luksusem, to nie jest to element wymagający kosztownej inwestycji. Nawet niewielkie, skromne akweny potrafią wyglądać znakomicie, jeśli włożymy w ich powstanie odpowiednio dużo serca. W dzisiejszym wpisie podpowiemy Wam, w jaki sposób przygotować własne oczko wodne, a także jak je udekorować. Zapraszamy do lektury!

Co należy przygotować?

Aby zrealizować marzenie o sadzawce w ogrodzie, powinniśmy najpierw zaopatrzyć się w specjalną folię do oczka wodnego, łopatę ogrodową (lub minikoparkę), piasek lub włókninę, pompę oraz filtr do wody, a także kamienie – większe zostaną umieszczone na brzegu akwenu, mniejsze zaś na jego dnie. Ponadto możemy zawczasu przygotować rośliny, które posadzimy w naszym oczku. Pompy i filtru do wody nie musimy montować natychmiast, natomiast warto zrobić to jak najszybciej.

Podstawa, czyli wybór odpowiedniego miejsca

Jak nietrudno się domyślić, budowę oczka wodnego zaczynamy od wyboru odpowiedniego miejsca. Musimy dysponować przynajmniej dziesięcioma metrami kwadratowymi wolnej przestrzeni, a ponadto warto wziąć pod uwagę fakt, że nasze oczko wodne nie powinno powstać w miejscu nasłonecznionym przez cały dzień. Przegrzanie wody sprzyja bowiem rozwojowi zanieczyszczających taflę glonów.

Jeśli już wybraliśmy odpowiednią lokalizację, to powinniśmy przejść do kolejnego kroku, który, niestety, będzie wymagał od nas odrobiny wysiłku. Musimy bowiem przygotować obrys oczka (można do tego użyć liny albo węża ogrodowego), a następnie wykonać pod nie odpowiedni wykop. W swoim najgłębszym punkcie powinien on osiągnąć głębokość przynajmniej jednego metra. Na wysokości odpowiednio 30 i 60 cm pod taflą wody możemy uformować półki, na których później osadzone zostaną kosze z roślinami. Krawędzie dna układamy ze spadkiem, ponieważ dzięki temu zapobiegniemy osuwaniu się podłoża pod wpływem wody. Warto pamiętać, że brzegi oczka muszą znajdować się na tym samym poziomie.

budowa oczka wodnegonapełnienie oczka wodnego

Przygotowanie dna i brzegów

Skoro wykonaliśmy już wykop, powinniśmy zająć się kwestią odpowiedniego przygotowania jego dna i brzegów. Najpierw należy oczyścić dno przyszłego oczka wodnego z korzeni, kamieni, a także ze wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Kiedy już skończymy, powinniśmy nanieść na nie warstwę piasku o grubości około pięciu centymetrów. Kiedy uporamy się i z tym zadaniem, możemy też wyścielić nieckę włókniną, jeśli się w nią zaopatrzyliśmy. Na sam koniec pozostaje nam rozłożyć na dnie folię. Nadmiar tejże powinniśmy obciąć, należy jednak przy tym pamiętać, aby zostawić na brzegu jej niewielki, sięgający około trzydziestu centymetrów zapas. Materiał możemy przykryć kamieniami, które ponadto docisną folię do ziemi. Dno wykopu powinniśmy w tym momencie zasypać mniejszymi kamykami. Teraz pozostaje już tylko nalać do niego wody.

Dekoracja oczka wodnego

Na sam koniec możemy zająć się dekoracjami. Brzeg akwenu przynajmniej częściowo powinien być umocniony wyłożonymi na zaprawie cementowej, sporych rozmiarów kamieniami. Warto przygotować niewielką, obsypaną piaskiem lub żwirem plażę, która nie tylko będzie doskonale się prezentować, ale też umożliwi dostęp do źródełka wszelkim zwierzętom, które zagoszczą w naszym ogrodzie. Z kolei przygotowane do dekoracji oczka wodnego rośliny powinniśmy obsadzić w wyłożonych ściółką koszykach, które zapobiegną wypłukiwaniu podłoża. Warto pamiętać, że przynajmniej ⅓ powierzchni akwenu powinna zostać niezarośnięta.

Zadbaj o swój akwen!

Projekt budowy oczka wodnego powinniśmy zakończyć zainstalowaniem filtru i pompy, które pomogą utrzymać obiekt w doskonałym stanie. Na tym jednak nasza praca z akwenem się nie kończy, bowiem jeśli zależy nam na tym, by przygotowane oczko wodne doskonale się prezentowało, należy regularnie go doglądać. Latem możemy zająć się rozsadzaniem roślin, jesienią powinniśmy osłonić taflę wody siatką, z kolei na zimę warto wyłączyć i zdemontować urządzenia filtrujące. Wiosna to z kolei pora oczyszczania wody z gnijących części roślin oraz innego typu zanieczyszczeń. Wraz z nadejściem cieplejszych dni powinniśmy również wymienić około ⅕ znajdującej się w akwenie wody.

Chociaż przygotowanie oczka wodnego jest nietrudne i stosunkowo mało czasochłonne, tak o gotowy akwen należy dbać właściwie przez cały rok. W nagrodę za poświęcony czas otrzymujemy jednak doskonale prezentującą się ozdobę ogrodu, która z pewnością zachwyci wszystkich naszych gości, a nam samym pozwoli relaksować się przy delikatnym szumie wody.