Kupując meble ogrodowe, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, z jakiego materiału są one wykonane. Zważywszy na fakt, że w przeciwieństwie do wyposażenia domowego będą one narażone na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, powinniśmy wybrać meble ogrodowe wykonane z wytrzymałego tworzywa, któremu nie zaszkodzą zarówno opady, jak i długotrwała ekspozycja na słońce. Czy jednak oznacza to, że należy poświęcić styl kosztem trwałości? Niekoniecznie! Możemy bowiem wybrać meble, które nie tylko będą pięknie prezentować się w ogrodzie, ale też posłużą nam nawet przez kilkanaście lat. Dlatego w dzisiejszym wpisie porównamy dwa materiały, które należą do najczęściej wykorzystywanych w branży – rattan oraz metal. Któremu z nich dać szansę?
Rattan – właściwości, zalety i wady
Rattan to drewno z poszczególnych gatunków tropikalnych palm z rodziny arekowatych. Włókna tych drzew są długie, elastyczne i wytrzymałe, a ponadto doskonale znoszą obróbkę, dzięki czemu stanowią wyśmienity materiał np. na ławy, fotele czy krzesła. Co więcej, rattan, pomimo swojej naturalnej trwałości, jest wyjątkowo plastyczny – w odpowiednich warunkach jego włókna można ukształtować w niemal dowolny sposób.
Czym więc cechują się wykonane z tego materiału meble? Przede wszystkim – stylowym, eleganckim wyglądem. Ponadto tworzywo to charakteryzuje się wyjątkowo przyjemną w dotyku fakturą. To świetny wybór dla wszystkich osób, które cenią sobie modne, nawiązujące do natury rozwiązania. Meble ogrodowe rattanowe idealnie wpasują się m.in. w styl skandynawski.
Należy jednak wspomnieć także o wadach tego materiału. Przede wszystkim wykonane z niego meble są stosunkowo delikatne. Uszkodzić je może długotrwała ekspozycja na słońce, a także kontakt z deszczem, gradem czy innymi opadami atmosferycznymi. Dlatego meble z rattanu należy przechowywać pod zadaszeniem lub ewentualnie szczelnie przykryć je ochronnym materiałem, np. folią. Warto wspomnieć także o cenie rattanu, która dla niektórych może okazać się wygórowana.
Meble metalowe – doskonała alternatywa?
Alternatywą dla rattanowych mebli ogrodowych mogą być ławki, stoły czy krzesła wykonane z metalu. Zazwyczaj stosuje się w tym przypadku lekkie i wytrzymałe aluminium, lecz producenci często stawiają także na połączenie elementów żeliwnych z drewnem. Wykorzystanie tego typu metali zapewnia projektantom sporą swobodę – z takich materiałów wytwarza się wiele interesujących rodzajów krzeseł, ławek czy stołów. Metalowe meble świetnie wpisują się w styl industrialny.
Do zalet wytworzonych z metalu mebli należy przede wszystkim ich wytrzymałość. Zarówno żeliwne, jak i aluminiowe elementy wyposażenia ogrodu są trwałe oraz solidne, a ponadto stosunkowo odporne na działanie czynników atmosferycznych. Choć metal z czasem rdzewieje pod wpływem kontaktów z wodą, to wystarczy regularnie malować meble stosunkowo tanimi impregnatami, by zabezpieczyć je przed skutkiem opadów deszczu. To zdecydowanie największa zaleta elementów wyposażenia ogrodu wykonanych z metalu – możemy bez obaw trzymać je w ogrodzie właściwie o każdej porze roku.
Inną zaletą, choć cecha ta, w zależności od gustu, może być również wadą, jest ich zimny „charakter”. Meble tego typu są zazwyczaj stonowane i stosunkowo chłodne, dzięki czemu odróżniają się one od stołów czy krzeseł rattanowych lub drewnianych.
Wadą mebli tego typu jest przede wszystkim ich ciężar. Choć aluminium jest stosunkowo lekkie, tak elementy wykonane z żeliwa potrafią całkiem sporo ważyć. Ponadto metalowe meble są nieco mniej uniwersalne pod kątem stylistyki – ich zimno niekoniecznie dobrze komponuje się w stylu np. boho czy skandynawskim.
Meble rattanowe czy metalowe – co wybrać?
Najważniejszym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie mebli ogrodowych, jest styl, w którym planujemy utrzymać wyposażenie. W końcu ławki, stoły czy krzesła pełnią nie tylko funkcje użytkowe, ale też dekoracyjne. Dlatego powinniśmy kierować się głównie swoim gustem. Oczywiście należy wziąć poprawkę także na fakt, że meble z rattanu są zdecydowanie bardziej delikatne, dlatego jeśli nie mamy zamiaru ich chować po każdym posiedzeniu (tudzież nie dysponujemy zadaszeniem, pod którym meble byłyby bezpieczne), to zdecydowanie lepiej jest postawić na elementy wyposażenia wykonane z metalu. W ostatecznym rozrachunku oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, a to, który materiał wybierzemy, powinno zależeć przede wszystkim od osobistych preferencji.