Utrzymanie w swoim ogrodzie warunków odpowiednich dla konkretnych typów roślin potrafi być sporym wyzwaniem. Choć mamy wpływ m.in. na wilgotność gleby, tak kontrolowanie warunków klimatycznych leży już poza zasięgiem naszych możliwości. Na szczęście istnieją rozwiązania, które pomagają nam stworzyć w przydomowym ogródku idealne miejsce do uprawy nawet bardziej wymagających roślin. Sporym uznaniem cieszą się szklarnie, jednak coraz większą popularność zyskują także tunele foliowe, które stanowią tańszą alternatywę dla wykonanych ze szkła ogrodowych konstrukcji. Dlaczego warto postawić na to drugie rozwiązanie? Pod jakimi względami tunele foliowe są lepsze niż szklarnie?
Charakterystyka foliowych tuneli
Tunele foliowe to opierające się na stelażach konstrukcje, które chronią rośliny przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, takich jak mróz czy silny wiatr lub intensywne opady deszczu, a także przed wszelkiego rodzaju szkodnikami. Stelaże wykonuje się najczęściej z profilowanych, ocynkowanych rurek, natomiast folię wytwarza się z polietylenu wzmocnionego polipropylenową siatką. Wykorzystanie tego typu materiałów sprawia, że foliowe tunele to konstrukcje zaskakująco lekkie – modele o powierzchni 18 m² ważą zaledwie niecałe 40 kg! Kolejną zaletą tego typu rozwiązania jest łatwość montażu – w zestawie z tunelem otrzymujemy pakiet śrubek montażowych i pasujący do nich klucz, co w zupełności wystarczy do postawienia konstrukcji.
Typy tuneli foliowych
Zdecydowanie największą popularnością cieszą się niewielkie tunele foliowe o powierzchni nieprzekraczającej dziesięciu metrów kwadratowych. To uniwersalne rozwiązanie, dla którego łatwo znaleźć miejsce nawet w niedużym ogródku. Tego typu konstrukcje widuje się przeważnie na podmiejskich działkach bądź w przydomowych ogródkach. To świetny wybór, jeśli zamierzamy uprawiać lubiące ciepło warzywa, takie jak pomidory czy ogórki, które rosną znacznie lepiej pod osłoną. Tego typu niewielkie, wolnostojące foliowe tunele ułatwiają prace ogrodnicze, dzięki czemu jest to wymarzone rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą. Warzywa hodowane w tego typu konstrukcji dojrzewają znacznie szybciej (w przypadku ogórków jest to nawet dwadzieścia dni) niż te uprawiane pod gołym niebem. Istotne znaczenie ma również znacznie niższa niż w przypadku szklarni cena. Warto także wspomnieć, że niewielki tunel foliowy, w przeciwieństwie do szklanych konstrukcji, możemy w łatwy sposób przetransportować, jeśli z jakiegoś powodu nie odpowiada nam jego aktualne położenie.
Na uwagę zasługują także tunele foliowe o powierzchni od 10 do 100 m². Tego typu konstrukcje dają nam trochę więcej możliwości – doskonale sprawdzają się one do uprawy na sporą skalę, a ponadto zapewniają nam przestrzeń, której wymagają np. wysokie odmiany papryki, fasoli czy pomidorów. Co więcej, w tego rodzaju tunelach foliowych spokojnie zmieszczą się także całkiem spore krzewy, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by uprawiać w nich choćby jeżyny. Większa powierzchnie to także więcej przestrzeni do zagospodarowania, dzięki czemu możemy postawić na różnorodność i oprócz warzyw posadzić także zioła lub kwiaty.
W produkcji szkółkarskiej wykorzystuje się też ogromne, zblokowane tunele foliowe, których powierzchnia może przekroczyć sto metrów kwadratowych. Tego typu konstrukcje umożliwiają uprawę nawet drzew, choć oczywiście po pewnym czasie będą one wymagały przesadzenia. To rozwiązanie, które spotyka się także przy wszelkiego rodzaju ogrodniczych centrach handlowych.
Odpowiadając na zawarte we wstępie pytanie – foliowe tunele stanowią elastyczne, łatwe do przetransportowania rozwiązanie, które ponadto jest dostępne w atrakcyjnej cenie. Tego typu konstrukcje są znacznie lżejsze niż szklarnie, więc bez problemu możemy przenosić je z miejsca na miejsce. Co więcej, ogromną zaletą tuneli foliowych jest możliwość łatwego dopasowania obiektu do swoich potrzeb – możemy dostosować ilość wyposażonych w moskitiery okien, a nawet zmienić typ zamontowanej osłony. Właśnie dlatego – naszym zdaniem – tunele foliowe w wielu przypadkach sprawdzą się o wiele lepiej od ciężkich, topornych szklarni.