Czy pergola może być całoroczna?
Wiadome jest już, że mała architektura ogrodowa może być wykonana z różnych materiałów. Przy wyborze takich konstrukcji powinno się kierować nie tylko walorami wizualnymi, ale też stroną praktyczną. Pergole ogrodowe, o których dziś mowa, to wspaniały sposób na wzbogacenie przestrzeni na świeżym powietrzu, jednak czy jest możliwe, aby korzystać z nich przez cały rok? Odpowiadamy twierdząco, a w dzisiejszym artykule postaramy się podać ku temu wiele argumentów. Wszak to dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, o których dziś przeczytacie, pergole mogą stać się przestrzeniami do błogiego wypoczynku niezależnie od pory roku i panującej aktualnie pogody. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Pergola całoroczna? Podstawą jest zadaszenie!
Nikogo nie zaskoczy stwierdzenie, że jednym z kluczowych elementów, który pozwala na wydłużenie sezonu ogrodowego i tarasowego, jest odpowiednie zadaszenie pergoli. Tradycyjne konstrukcje mogą być wyposażone w otwierany dach lamelowy, i w zależności od modelu mogą być sterowane ręcznie – za pomocą korbki, lub na pilota. Pergole ogrodowe aluminiowe zwieńcza najczęściej dach panelowy, który nie dość, że jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne, to jeszcze zapewnia doskonałą ochronę zarówno przed deszczem, śniegiem, jak i nadmiernym promieniowaniem UV. Równie dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie zadaszeń lamelowych, które, podobnie jak poprzednie, zbudowane są również z paneli, tylko że tym razem ruchomych. Można regulować kąt ich nachylenia za pomocą specjalnej korbki, dostosowując stopień zacienienia oraz kontrolując wentylację. To wymarzone wręcz rozwiązanie w odniesieniu do pergol całorocznych, gdyż w słoneczne dni lamele można sprawnie uchylić, by cieszyć się promieniami słońca, natomiast w deszczowe lub śnieżne – zamknąć całkowicie, tworząc solidną barierę przed opadami.
Panele żaluzjowe i rolety – ochrona boków konstrukcji przed wiatrem oraz chłodem
Aby pergolą można było cieszyć się również podczas chłodniejszych miesięcy, warto rozważyć dodanie paneli żaluzjowych lub specjalnych rolet także na bokach konstrukcji. Panele żaluzjowe, które mogą być wykonane z aluminium lub drewna, nie tylko zapewnią skuteczną osłonę przed wiatrem, ale też pozwolą na regulację przepływu powietrza i jednoczesne zyskanie nieco więcej prywatności. Dzięki sztywnym ściankom z paneli pergola staje się bardziej zamknięta, co sprawia, że dokładnie oddziela strefę wypoczynkową od reszty ogrodu, a zarazem zyskuje na izolacji. Rolety boczne z kolei okażą się szczególnie przydatne, gdy zależy nam na odrobinie cienia, a także delikatnej osłonie przed wiatrem, np. podczas rodzinnych posiłków. Mogą być wykonane z rozmaitych materiałów, w tym również z tworzyw sztucznych, które odporne są na niekorzystne warunki atmosferyczne i pomagają zatrzymać ciepło. Rolety można zamontować na wszystkich bokach pergoli, tworząc coś w rodzaju zamykanej altany. Rozwiązanie to jest nie tylko praktyczne, ale też bardzo atrakcyjne wizualnie.
Ogrzewanie – ciepło nawet zimą
Aby korzystać z pergoli przez cały rok, nawet w zimowych miesiącach, należy zainwestować w elektryczne ogrzewacze, czyli promienniki na podczerwień. Owe urządzenia to aktualnie jedne z najbardziej wydajnych źródeł ogrzewania zewnętrznego. Przenośne ogrzewacze są łatwe w użyciu, wyjątkowo mobilne, a co najważniejsze – zapewniają natychmiastowy komfort cieplny. Dzięki temu, że występują w różnych rozmiarach i wykończeniach, można z łatwością dopasować je do aranżacji ogrodu w każdym stylu.
Teraz wiemy już, że dzięki nowoczesnym materiałom i technologiom możemy stworzyć przestrzeń spełniającą swoją funkcję niezależnie od temperatury na zewnątrz. Pergola, która jest odpowiednio zaprojektowana oraz wyposażona, stanie się miejscem samych udanych spotkań z rodziną, a także przyjaciółmi przez cały rok – od letnich imprez na świeżym powietrzu po zimowe wieczory przy prawidłowo skonfigurowanych grzejnikach czy rozłożonej dookoła siatce przeciwśniegowej. Tego typu udoskonalenia sprawią, że pergola okaże się wspaniałą inwestycją, która z pewnością przyniesie wiele korzyści. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pozwolą i Wam stworzyć tak unikalną strefę relaksu.